Jsou cíle vůbec důležité?

Článek

Lidé by se dali rozdělit na ty, co si v životě nestanovují cíle vůbec, a na ty, kteří bez jasných cílů a plánů nemohou žít. Do jaké skupiny byste se zařadili vy? Myslíte si, že je důležité si stanovovat cíle? A jestliže ano, jak správně si cíl zvolit? V následujících řádcích se na toto téma zaměříme.  

Můžeme na stanovování cílů zanevřít?

Každý někdy o něčem snil a měl své cíle. Když se ale nenaplní, a obzvláště když se tak děje opakovaně, lidé na ně rezignují. Nevidí v nich pak žádný smysl a ptají se: „K čemu mi nějaké cíle jsou?“

Takový postoj se dá označit jako syndrom vyhoření u cílů. Ten může nastat ze dvou důvodů. Prvním důvodem je, jak jsme si již výše popsali, že člověk má více cílů, které nenaplní, a tak na cíle rezignuje. Druhým důvodem je, že člověk má spousty cílů, kterých dosáhl, a nastane u něj okamžik, kdy si chce od cílů odpočinout. Nastane u něj chvilkový pocit, kdy žádné cíle nechce mít. 

Častým důvodem, proč si lidé cíle nestanovují, je to, že se nechtějí cítit pod tlakem. Konkrétní cíl pro ně představuje moc velký závazek, a tak i přesto, že se chtějí v životě posouvat a něco dokázat, konkrétní cíle nemají. 

Proč mít cíle?

Když si stanovíme cíl, víme, čeho chceme dosáhnout a je pro nás snazší dělat přesně ty aktivity, které vedou k naplnění daného cíle. Pokud si stanovíme reálné a dosažitelné cíle, stávají se pro nás zdrojem radosti a štěstí ve chvíli, kdy jich dosáhneme. Přináší nám dopamin, přezdívaný jako hormon štěstí, který nás povzbudí a pomůže nám k naplnění dalších a klidně i mnohem větších cílů. 

Jak přistupovat ke svým cílům?

Cíle máme už jako malé děti. V dětství nám tvoří cíle rodiče, od kterých se pak nesprávně naučíme, jak další cíle tvořit. Naučíme se, že máme naplnit nějaký cíl, ale vlastně ani nevíme proč, což je velmi časté i následně v pracovním životě. Takto ale k cílům vzniká averze, protože dosažením takového cíle nedochází k naplnění nás samotných, ale naopak naplnění druhých. Vždy je důležité vědět, proč nějaký cíl máme, proč ho máme naplnit a nejlépe mít pro něj i více než jen jeden důvod. 

Když si cíle tvoříme sami, zásadní je neinspirovat se druhými. Každý jsme jiný, máme jiné výchozí situace a také jiné kompetence. Cíle je potřeba tvořit si přímo pro nás, pro naši situaci a na základě našich kompetencí a zkušeností. 

Co když se nám nedaří svého cíle dosáhnout?

Někdy se může stát, že pro dosažení našeho cíle potřebujeme znalost nebo zkušenost, kterou nemáme. V takovém případě je důležité umět si říct o pomoc a nenechat náš cíl nenaplnění jen proto, že si nenecháme poradit a chceme vše zvládnout sami. Nikdo z nás není dokonalý a nikdo nemá veškeré znalosti, a tak není vůbec žádná ostuda poprosit někoho jiného o pomoc. 

Se splněním vytyčených cílů může pomoct i kouč. Pokud vás láká stát se jedním z těch, kteří pomáhají druhým dosáhnout svých cílů, vyzkoušejte náš trénink pro kouče. Stačí kliknout na následující tlačítko.

×

    Kontakt

    Mám zájem o informační balíček, tady je můj kontakt: